Menu

Icon, Ikonka - Obrázek, picture

Visitors


widget visitor

Andrea Bocelli: Dream Weaver

Rozhovor s Andreou Bocellim od Amazon.com
přeložila: Anna Wolfová
původně zveřejněné na Art2u 12.května 1999
Zpěvák klasické hudby Andrea Bocelli
se obrací k popovému publiku.

 

Andrea Bocelli je, s více než 12 miliony prodaných alb
v Evropě od svého prvního CD v roce 1993,
nejprodávanějším italským umělcem.

 

Je zrakově postižený už od narození
a naprosto slepý od 12 let.

Přátelství s Zuccherem a Lucianem Pavarottim
podstatně zrychlilo jeho kariéru.
Jeho čtvrté album a první vydání v USA,
 Romanza - sbírka převážně popových písní - obsahovalo
"Time to Say Goodbye"
(Je čas se rozloučit)
 duet se sopranistkou Sarah Brightman.
CD se okamžitě vyšplhalo na první místa
v Evropských žebříčcích, stejně jako singl
"Con te Partirò."

Jenom v Evropě se prodalo více než 5 milionů kopií

Romanzy

a bylo to velké stylové zlepšení od Bocelli,

Viaggio Italiano,

a dalších dřívějších alb,

všechny jako kombinace současných popových

a klasických italských písní (hlavně z 19. století) smíchané s několika velmi dobře známými tradičními folkovými písněmi. Romanza

potvrdilo Bocelliho uměleckou duši

a zdůraznilo jeho hlasový přínos do nesmrtelné italské melodramatické tradice.

Tento bezstarostný žánr se často zaměňuje s klasickým stylem, který známe jako "opravdovou" operu.

Sogno,

Bocelliho nejnovější album, by také mělo být skvělé.

Ale vždy skromný zpěvák má své pochybnosti.

Amazon.com:

Poprvé jsme o vás slyšeli v Itálii roku 1990. Očekával jste, že budete za tak krátkou dobu tak úspěšný?

Andrea Bocelli:

Nikdy jsem od života nic neočekával. Když jsem byl malý, říkával jsem rodičům: „Chtěl bych být dobrým synem." Když jsem se oženil a narodili se dvě děti, řekl jsem své ženě: „Chtěl bych být dobrým manželem a dobrým otcem." Mým fanouškům: "Doufám, že budu tím správným zpěvákem, kterého hledáte."

Amazon.com:

Mohl jste předpokládat, že vaše země vás bude milovat, ale co mezinárodní trh? Jak si vysvětlujete svou obrovskou přitažlivost?

Andrea Bocelli:

Nikdy jsem nemohl předpokládat tak velkou lásku ani od svých italských fanoušků! Mohu jen říct, jak skvělou práci každý odvedl v Itálii a v USA a poděkovat jim za to, že ve mě věřili.

Amazon.com:

Píseň "Partirò" je stále vaším nejslavnějším představením. Jaký je za ní příběh?

Andrea Bocelli:

"Con te Partirò" napsal Lucio Quarantotto speciálně pro mě. Mrs. Caterina Caselli Sugar ho požádala o velkou "árii" s popovou charakteristikou. Jsem velmi šťastný za Lucia, je velmi talentovaný textař. Nikdy neměl takový úspěch, jaký si zasloužil -- jeho dvě alba v 80.letech nebyla skvělá -- ale Caterina ho pořád podporovala. Na Sogno přispěl dvěma novými písněmi: "Come un Fiume Tu" a "Canto Della Terra."

Amazon.com:

Srovnáváte se s velkými mistry jako je Luciano Pavarotti, Placido Domingo?

Andrea Bocelli:

Ne! [smích] Nedokážete si představit, kolikrát jsem musel odpovědět na tuhle otázku. Je snadné to srovnávat, pokud nemáte vytříbený sluch. Nemůžu se srovnávat s tak prestižními symboly klasického zpěvu. Mám základy klasické hudby, ale musím se toho ještě tolik učit. Stejně bych si rád našel své vlastní místo pod sluncem.

Amazon.com:

Někteří profesionální hudební kritici vás kritizují kvůli vaší technice zpěvu a neobvyklému přístupu ke klasické hudbě. Jste si těchto kritik vědomý?

Andrea Bocelli:

Když jste na vrcholu, vždycky je tam také někdo, kdo vás bude kritizovat. Jediná věc, na které opravdu záleží, jsou lidé a podpora těch, kteří vás milují.

Amazon.com:

Pokládáte svá alba za klasická? Nebo popová?

Andrea Bocelli:

Sogno je popové album. Budu mít klasické album později na jaře. Bude se jmenovat Sacred Arias (Svaté árie), Zubin Mehta bude řídit Israel Philharmonic Orchestra (Orchestr izraelské filharmonie). Ale to je úplně jiné téma. Nemá nic společného s popovou muzikou.

Amazon.com:

Myslíte si, že díky vaší slepotě máte u publika a kritiků víc náklonnosti? Záleží na tom?

Andrea Bocelli:

Beethoven byl hluchý a napsal tak fantastickou hudbu. Můžu předpokládat, že mi lidé věnují jistou pozornost a dávají větší pozor než u ostatních zpěváků, ale přeju si, aby mě posuzovali podle písní, které zpívám. Vždycky jsem se snažil žít dobrý život, moc se o takové věci nestarat. Budu se co nejvíce snažit, abych pomohl těm, kteří jsou v podobné situaci jako já a neměli takové štěstí jako já, ať už jsou talentovaní nebo ne!

Amazon.com:

Která z vašich písní je vaše nejoblíbenější?

Andrea Bocelli:

"Mai Più Così Lontano", napsal ji Mauro Malavasiand; je to pro mě vzácná píseň. Je věnována mému otci, který umírá. Není to nicvíc než dopis pro něj, kde se snažím najít útěchu v tu odrazující chvíli.

Amazon.com:

Která píseň je vaše nejoblíbenější z nového alba?

Andrea Bocelli:

Jsem obzvláště hrdý na "Come un Fiume Tu," píseň, kterou složil skvělý filmový skladatel Ennio Morricone se slovy od Lucia Quarantotta. Ale -- chci vám říct něco velmi soukromého -- několik dní jsem to nové album úplně odmítnul. Byl jsem si tím projektem jistý a teď jsem znovu, ale prostě jsem se tím zabýval moc dlouho. Teď, když už je konečně na světě, jsem zase uvolněný. Sogno je o životě. Životě každého. Je to jednoduché poselství. A síla je ústřední motiv celého alba; síla, která překonává všechny těžkosti života, nekonečnost utrpení se sílou víry ve vlastní schopnosti. Přežít v současné době je složitý úkol, takže si můžete představit jak těžké to bude v budoucnosti. Potřebujete sílu a sen, abyste mohli jít v životě dopředu.

 

17.07.2013 15:26:45
Admin


No profit fan page and fan club for a support of czech and other fans. This page is for fan fun only and our membership is free.
Start: 2000
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one